Staff Directory

First Namesort ascending Last Name Title Contact Email Department Extension
Yvonne Jefferson Administrative Services Specialist H.R. & Admin. Services 342
Yoseline Pluviose-Louisma Special Projects /Program Manager Technical Services 340
William Drzewiecki Building Engineer Facilities 425
Virginia Kerr Head, Communications and Membership Development Administration 265
Vida Bjelopetrovich NERL Program Assistant NERL 266
Vanessa Weatherspoon Check-In Clerk Access Services 325
Toni Kibort Director of Human Resources & Administrative Services H.R. & Admin. Services 348
Teletha Brown Human Resource Specialist H.R. & Admin. Services
Teeaye Nettles Library Assistant Access Services 321
Stephen Early Cataloger Technical Services 326
Sharron President Library Technician Digital Production 287
Ryan Roberts Accounting Assistant Accounting /NERL 319
Ryan Jacobs Systems Development Manager Systems 335
Raymond Sallay Controller Accounting 350
Patrick Lummen Head Facilities and Collections Environment Facilities 317
Patricia Xia Director of Information Systems Systems 341
Paris Thompson Library Tech – Acquisitions Orders Member Services 330
Nick Casas CRRA Program Coordinator Technical Services 376
Neel Agrawal South Asia Digital Librarian International Resources 362
Nathaniel Florin Library Specialist Technical Services 311
Moises Gamez Junior Systems Administrator and Support Systems 349
Michelle Carver Unit Supervisor Access Services 321
Michael Handlon Web and Digital Library Specialist Systems 285
McKinley Hudson Library Technician Access Services 260
Maurice Bell Library Technician Access Services 287
Mary Wilke Member Liaison and Outreach Services Director Member Services 351
Maritza Kellum Unit Supervisor Technical Services 361
Marie Waltz Special Projects Manager Technical Services, Certification of Digital Repositories 267
Maria Smith Digital Repository Analyst International Resources 322
Margaret Stigler Accounting Specialist Accounting 345
Madison Borth Acquisitions Financial Assistant Technical Services 332
Lorraine M. Henderson Newspaper and Sales Assistant International Resources 300
Lakesha Threatt Accounting Specialist Accounting 344
Kevin Wilks Head, Access Services Access Services 314
Judith Alspach Area Studies Program Manager International Resources 323
James Simon Vice President, Collections and Services Administration 324
Gloria Johnson Communications Coordinator Communications 289
Francis Alba Project Assistant, Licensing Member Services 318
Darmon Lewis Library Technician Member Services 347
Constance Jurczyk Metadata QA Specialist Technical Services
Christine Stamison NERL Program Director NERL 333
Bing Hui Network & Systems Administrator Systems 346
Bethany Bates Head, Stacks Management Stacks Management 339
Bernard Reilly President Administration 334
Andrew Elliott Functional Specialist Technical Services 311
Amy Wood Head of Technical Services Technical Services 327
Alan Diep Unit Supervisor Access Services 287
Aileen Mulchrone Unit Supervisor Stacks Management 329