Staff Directory

First Namesort descending Last Name Title Contact Email Department Extension
Aileen Mulchrone Unit Supervisor Stacks Management 329
Alan Diep Unit Supervisor Technical Services 287
Amy Wood Director of Technical Services Technical Services 327
Andrew Elliott Cataloger Technical Services 313
Ashma Shrestha Web and Digital Library Specialist Systems 285
Bernard Reilly President Administration 334
Bethany Bates Head, Stacks Management Stacks Management 339
Chad Thies Subject Specialist PERL Programmer Technical Services 313
Christine Matheis Financial and Exchange Assistant Technical Services 332
Christine Stamison NERL Program Director NERL 333
Constance Jurczyk Metadata QA Specialist Technical Services
Darmon Lewis Library Technician Digital Production 287
Francis Alba Project Assistant, Licensing Member Services 318
James Simon Vice President, Collections and Services Administration 324
Judith Alspach GRN & AMPs Program Manager International Resources 323
Kevin Wilks Head, Access Services Access Services 314
Lakesha Threatt Accounting Specialist Accounting 344
Lorraine M. Henderson Newspaper and Sales Assistant International Resources 300
Marcella Fisher Library Technician Technical Services 330
Margaret Stigler Accounting Specialist Accounting 345
Maria Smith Digital Repository Analyst International Resources 322
Marie Waltz Special Projects Manager Technical Services, Certification of Digital Repositories 267
Maritza Kellum Unit Supervisor Technical Services 361
Mary Wilke Member Liaison and Outreach Services Director Member Services 351
Maurice Bell Library Technician Technical Services 287
McKinley Hudson Library Technician Access Services 260
Michelle Carver Unit Supervisor Access Services 321
Moises Gamez Technical Support Specialist Systems 349
Nathaniel Florin Serials Receiving and Copy Cataloging Clerk Technical Services 322
Nick Casas CRRA Program Coordinator Technical Services 376
Patricia Xia Director of Information Systems Systems 341
Patrick Lummen Head Facilities and Collections Environment Facilities 317
Prasad Pamidimukkala Network Administrator & Systems Specialist Systems 346
Raymond Sallay Controller Accounting 350
Ryan Jacobs Web and Digital Library Specialist Systems 335
Ryan Roberts Accounting Assistant Accounting /NERL 319
Sharron President Library Technician Digital Production 287
Stephen Early Cataloger Technical Services 326
Teeaye Nettles Library Assistant Access Services 321
Teletha Brown Human Resource Specialist H.R. & Admin. Services
Toni Kibort Director of Human Resources & Administrative Services H.R. & Admin. Services 348
Udodi Okoh NERL Accounting & Financial Assistant Accounting /NERL 316
Vanessa Weatherspoon Check-In Clerk Access Services 325
Vida Bjelopetrovich NERL Program Assistant NERL 266
Virginia Kerr Head, Communications and Membership Development Administration 265
William Drzewiecki Building Engineer Facilities 425
Yoseline Pluviose-Louisma Special Projects /Program Manager Technical Services 340
Yvonne Jefferson Administrative Services Specialist H.R. & Admin. Services 342